Marvin Walter on Instagram
| Username | @marvin_walter |
|---|---|
| Audience | 183090 |
| Posts | 1.6K |
| Videos | 0 |
| Images | 0 |
| Media | 1.6K |
| Country | Germany |
| City | Hamburg |
| Categories | Photographer photography nature landscape mountains travel sunset wilderness |
| Languages | english |
| Bio | Reveal bioPhotographer & Cyclist Based in Hamburg from Black Forest |
Instagram Insights
| Followers | 183.1K |
|---|---|
| Following | 581 |
| Highlights | 31 |
| IG Media | 1.6K |
| Sampled media | 12 |
| Sampled videos | 2 |
| Avg likes | 1366.0 |
| Avg comments | 27.8 |
| Avg interactions | 1393.8 |
| Avg video views | 1449.0 |
| Engagement rate | 0.8% |
| Business contact | CALL |
| Latest media captured | 1/1/2026, 4:12:14 PM |
| Last IG refresh | 4/17/2026, 8:06:52 AM |