Felix Schreiner / Content Creator on Instagram
| Username | @felixschreiner_ |
|---|---|
| Audience | 139881 |
| Posts | 1.1K |
| Videos | 0 |
| Images | 0 |
| Media | 1.1K |
| Country | Germany |
| City | Leipzig |
| Categories | Digital creator photography travel hiking nature landscape photography content creation outdoor adventures europe road trips film making youtube |
| Languages | english |
| Bio | Reveal bio• Ingolstadt / Germany • Professional Photographer / Filmmaker • Let me help you find your next adventure • PRESETS & WEBSITE ️ |
Instagram Insights
| Followers | 139.9K |
|---|---|
| Following | 990 |
| Highlights | 40 |
| IG Media | 1.1K |
| Sampled media | 12 |
| Sampled videos | 2 |
| Avg likes | 1983.8 |
| Avg comments | 59.5 |
| Avg interactions | 2043.3 |
| Avg video views | 817.5 |
| Engagement rate | 1.5% |
| Business contact | UNKNOWN |
| Latest media captured | 4/16/2026, 3:32:25 PM |
| Last IG refresh | 4/17/2026, 8:09:11 AM |