urbanUpdate on Instagram
| Username | @urbanupdate_design |
|---|---|
| Audience | 6067 |
| Posts | 1.3K |
| Videos | 0 |
| Images | 0 |
| Media | 1.3K |
| Country | Germany |
| City | Berlin |
| Categories | vintage furniture upcycling kidsroom interior design sustainable living antique furniture home decor vintage children's furniture diy eco-friendly |
| Languages | german, english |
| Bio | Reveal biokatrina_founder & creative of urbanUpdate vintage möbel_kindermöbel_ neu upgedatet_ beautiful vintage furniture for urban living with children Shop |
Instagram Insights
| Followers | 6.1K |
|---|---|
| Following | 2.1K |
| Highlights | 9 |
| IG Media | 1.3K |
| Sampled media | 12 |
| Sampled videos | 3 |
| Avg likes | 32.2 |
| Avg comments | 1.8 |
| Avg interactions | 33.9 |
| Avg video views | 897.7 |
| Engagement rate | 0.6% |
| Business contact | CALL |
| Latest media captured | 4/17/2026, 6:41:46 AM |
| Last IG refresh | 4/17/2026, 11:05:04 AM |