The Botanical Room on Instagram
| Username | @thebotanicalroom |
|---|---|
| Audience | 26480 |
| Posts | 1.5K |
| Videos | 0 |
| Images | 0 |
| Media | 1.5K |
| Country | Germany |
| City | Berlin |
| Categories | Boutique Store plants botanical design shopping home decor plant care small business ceramics plant accessories plant bundles plant pots |
| Languages | english |
| Bio | Reveal bioPlants & Design Independent plant boutique est. 2017 #supportsmall Opening hours: Tuesday, Thursday + Friday: 2-7pm Sat: 12-6pm ️Shop online 24/7 |
Instagram Insights
| Followers | 26.5K |
|---|---|
| Following | 1.7K |
| Highlights | 7 |
| IG Media | 1.5K |
| Sampled media | 12 |
| Sampled videos | 0 |
| Avg likes | 72.8 |
| Avg comments | 2.8 |
| Avg interactions | 75.5 |
| Avg video views | 0.0 |
| Engagement rate | 0.3% |
| Business contact | CALL |
| Latest media captured | 3/17/2026, 4:15:00 PM |
| Last IG refresh | 4/17/2026, 9:39:17 AM |