Leica Camera on Instagram
| Username | @leica_camera |
|---|---|
| Audience | 1650851 |
| Posts | 3.8K |
| Videos | 0 |
| Images | 0 |
| Media | 3.8K |
| Country | Germany |
| City | Wetzlar |
| Categories | photography cameras leica art design cinema home entertainment milano design week cityscapes nature |
| Languages | english |
| Bio | Reveal bioCreating meaningful moments. |
Instagram Insights
| Followers | 1.7M |
|---|---|
| Following | 246 |
| Highlights | 13 |
| IG Media | 3.8K |
| Sampled media | 12 |
| Sampled videos | 0 |
| Avg likes | 6152.7 |
| Avg comments | 54.2 |
| Avg interactions | 6206.8 |
| Avg video views | 0.0 |
| Engagement rate | 0.4% |
| Business contact | CALL |
| Latest media captured | 4/16/2026, 1:30:52 PM |
| Last IG refresh | 4/17/2026, 8:05:02 AM |