HORNBACH Baumarkt on Instagram
| Username | @hornbach_de |
|---|---|
| Audience | 70795 |
| Posts | 2.1K |
| Videos | 0 |
| Images | 0 |
| Media | 2.1K |
| Country | Germany |
| Categories | Building Material Store diy home improvement gardening spring projects do it yourself home decor woodworking grilling easter childhood memories |
| Languages | german |
| Bio | Reveal bioBei uns geht es vor allem um eins: Projekte. Zeig uns Deine mit #zeigsHORNBACH. Denn es gibt immer was zu tun. |
Instagram Insights
| Followers | 70.8K |
|---|---|
| Following | 266 |
| Highlights | 15 |
| IG Media | 2.1K |
| Sampled media | 12 |
| Sampled videos | 9 |
| Avg likes | 2007.0 |
| Avg comments | 68.9 |
| Avg interactions | 2075.9 |
| Avg video views | 388065.4 |
| Engagement rate | 2.9% |
| Business contact | CALL |
| Latest media captured | 4/16/2026, 7:02:56 AM |
| Last IG refresh | 4/17/2026, 9:08:37 AM |