Helmut Newton Foundation on Instagram
| Username | @helmutnewtonfoundation |
|---|---|
| Audience | 162687 |
| Posts | 1.4K |
| Videos | 0 |
| Images | 0 |
| Media | 1.4K |
| Country | Germany |
| City | Berlin |
| Categories | Museum photography helmut newton fashion art exhibitions artists photographers celebrities berlin vogue |
| Languages | english |
| Bio | Reveal bioThe #NewtonFoundation is dedicated to keeping the legacy of Helmut & June Newton alive. #Official |
Instagram Insights
| Followers | 162.7K |
|---|---|
| Following | 696 |
| Highlights | 26 |
| IG Media | 1.4K |
| Sampled media | 12 |
| Sampled videos | 0 |
| Avg likes | 1244.1 |
| Avg comments | 17.8 |
| Avg interactions | 1261.8 |
| Avg video views | 0.0 |
| Engagement rate | 0.8% |
| Business contact | CALL |
| Latest media captured | 4/17/2026, 7:00:01 AM |
| Last IG refresh | 4/17/2026, 8:08:39 AM |