hansgrohe on Instagram
| Username | @hansgrohe |
|---|---|
| Audience | 184303 |
| Posts | 1.2K |
| Videos | 0 |
| Images | 0 |
| Media | 1.2K |
| Country | Germany |
| Categories | bathroom fixtures bathroom design home decor sustainable living luxury living water conservation modern design home improvement valentine's day contests german engineering |
| Languages | german, english |
| Bio | Reveal bioManufacturer for showers, faucets, sinks & more Design Inspiration for your bathroom & kitchen German engineering since 1901 #LifeIsWaterful |
Instagram Insights
| Followers | 184.3K |
|---|---|
| Following | 123 |
| Highlights | 4 |
| IG Media | 1.2K |
| Sampled media | 12 |
| Sampled videos | 9 |
| Avg likes | 247.0 |
| Avg comments | 2.7 |
| Avg interactions | 249.7 |
| Avg video views | 10756.6 |
| Engagement rate | 0.1% |
| Business contact | CALL |
| Latest media captured | 4/16/2026, 8:11:59 AM |
| Last IG refresh | 4/17/2026, 8:31:27 AM |